Roditeljski sastanak u vrtiću je način upoznavanja odgajatelja s roditeljima djece, oblik prenošenja važnih informacija. Nudimo nekoliko scenarija za održavanje takvih sastanaka.
Početno poznanstvo
Uvodni roditeljski sastanak u vrtiću može biti posvećen informiranju roditelja o organizaciji odgojno-obrazovnog procesa u predškolskoj obrazovnoj ustanovi.
Najbolje ga je održati na početku školske godine, kako bi tate i majke stekle predodžbu o radu vrtića, postoji mogućnost aktivnog uključivanja u odgojno-obrazovni proces.
Ciljevi sastanka koji treba organizirati
Prvi roditeljski sastanak u vrtiću uključuje sljedeće važne zadatke:
- jačanje kontakta između obitelji i predškolske odgojno-obrazovne ustanove modeliranjem izgleda za interakciju za školsku godinu;
- razvijanje pedagoške kompetencije roditelja;
- poboljšanje kvalitete obrazovnog i odgojnog procesa;
- poticanje interesa članova obitelji za razvoj i odgoj njihove djece.
Ovakav roditeljski sastanak u vrtiću održava se uz sudjelovanje voditelja predškolske obrazovne ustanove, zamjenika za AHR, VMP, medicinske sestre, roditelja.
Prvo, učiteljica govori da se u vrtiću razvila dobra tradicija - održavanje glavne skupštine.
Zapisnici roditeljskih sastanaka moraju se voditi. Mlađoj skupini vrtića, predstavnicima pripremnih, starijih skupina nudi se iznenađenje. Djeci je prvo postavljeno pitanje: „Zašto voliš svoju mamu, tatu, djeda, baku“. Prisutni pažljivo slušaju odgovore klinaca, netko uspijeva prepoznati glas njihovog sina ili kćeri.
Učiteljica koja vodi sastanak napominje da su najdraži i najdraži ljudi svakom djetetu njegovi roditelji. Djetetu je potrebna njihova podrška i razumijevanje. Bez odnosa između vrtića i obitelji nemoguće je stvoriti radosno i ugodno okruženje za bebu. Što bi takav sindikat trebao biti? Što mogu učiniti mame i tate? Kako vrtić može pomoći? Roditeljski sastanak, čiji se uzorak nudi čitateljima, ima za cilj upoznavanje s aktivnostima predškolske odgojno-obrazovne ustanove.
Govor ravnatelja
Prvi učitelji su roditelji. Svojoj djeci od ranog djetinjstva moraju postaviti temelje intelektualnog, moralnog i tjelesnog razvoja. Roditeljski sastanak u vrtićkoj skupini prilika je za povratnu informaciju, upoznavanjeodgojno-obrazovna djelatnost predškolske odgojno-obrazovne ustanove, odgovoriti na ona pitanja koja se pojavljuju kod majki i očeva u procesu odgoja i obrazovanja. Dječji vrtić djeluje prema glavnom obrazovnom programu dodatnog obrazovanja u potpunosti u skladu s novim saveznim državnim standardima.
Stručnjaci predškolskih obrazovnih ustanova održavaju mnogo zanimljivih i edukativnih aktivnosti ne samo za učenike, već i za roditelje.
Neophodne su zajedničke aktivnosti, pa roditelji trebaju postati savjetnici i pomagači djeci. Nadalje, ravnatelj poziva roditelje da se raziđu u grupe, nastave razgovore s učiteljem.
Oblici ponašanja
Možete pohađati različite teme roditeljskih sastanaka u vrtiću, uzimajući u obzir dobne karakteristike predškolaca. Na primjer, tijekom sastanka sastavljaju poruke djeci u kojima roditelji govore o osjećajima koje gaje prema njima. Odgajateljica predlaže da na stalak postavite gotove materijale koji ne sadrže samo tekstove, već i crteže kako bi djeca vidjela da ih mame i tate vole.
Roditeljske sastanke u starijoj skupini vrtića ponekad održava odgajateljica zajedno s djecom, pretvarajući susret u pravi obiteljski praznik. Zajednička aktivnost približava djecu roditeljima, stvara međusobno razumijevanje. Kako se može zamisliti takav roditeljski sastanak u vrtiću? U starijoj skupini djeca vole aktivne aktivnosti. Za susret s roditeljima, oni, zajedno s učiteljem, mogu pripremiti mali koncert, demonstrirajući svoju umjetnost igluma.
Kako mogu održati roditeljski sastanak u vrtiću? U starijoj skupini, osim pjesme, plesa, predškolci mogu čitati poeziju, mamama i tatama prikazati malu lutkarsku predstavu. Odgovor roditelja bit će nevjerojatno putovanje kroz "zemlju Pochemuchek", tijekom kojeg će se svi upoznati s pravilima ponašanja u predškolskoj obrazovnoj ustanovi.
Netradicionalna opcija sastanka
Roditeljski sastanci u starijoj skupini vrtića mogu se održavati na neobičan način. Na primjer, učitelj predlaže događaj na temu "Sva djeca su pravi umjetnici". U skladu sa standardima druge generacije, formiranje osobnih kvaliteta djeteta, rana dijagnoza talentirane djece, prioritet je u obrazovanju.
Glavna ideja je promicanje uspostavljanja, razvoja suradnje i partnerstva između djeteta i njegovih roditelja.
Ovakve teme roditeljskih sastanaka u vrtiću su relevantne jer vam omogućuju rješavanje sljedećih zadataka:
- proširite mogućnosti razumijevanja bebe od strane njegovih roditelja;
- poboljšajte odraz odnosa;
- pomozite razviti komunikacijske vještine s djetetom.
Kako se održavaju takvi roditeljski sastanci u vrtiću? GEF dopušta korištenje modela okruglog stola uz nekoliko praktičnih savjeta.
Glavna svrha organiziranog susreta je upoznavanje roditelja učenika s pojmom darovitosti, stvaranjem optimalnoguvjeti za ostvarivanje sposobnosti talentirane djece, poticanje i aktiviranje njihovog kreativnog rada.
Ciljevi događaja:
- uključivanje mama i tata u aktivnu raspravu o problemu utjecaja odraslih na formiranje darovitosti;
- analiza odnosa društva prema talentiranoj djeci.
Sastanku prethodi ozbiljan pripremni rad od strane odgajatelja. On daje male preporuke za roditelje, dopise vezane uz temu sastanka.
Za sam sastanak, nastavnik izrađuje tematsku prezentaciju u programu Power Point. Kao suvenire za sudionike susreta, učiteljica koristi bubamare koje su izradila djeca.
U nastavku je primjer protokola za roditeljski sastanak u vrtiću. Podrazumijeva naznaku teme sastanka, broja sudionika, opcija za pitanja o kojima se raspravlja, odluka donesenih o njima.
Održava se sastanak uz ispijanje čaja, roditelji sjede u krugu. Učiteljica susret u Akademiji za talente započinje pozdravom, uručenjem zahvalnica, diploma onim majkama i očevima, čiji je rad od neprocjenjive važnosti za funkcioniranje predškolske odgojno-obrazovne ustanove.
Odgojitelj napominje da je u okviru Federalnog državnog obrazovnog standarda nove generacije, u procesu obrazovanja i odgoja predškolske djece, prioritet razvoj osobnih kvaliteta, s posebnim osvrtom na traženje i razvoj darovite djece.
U prirodi nema darovite djece, pa je zadatak učitelja i roditelja da na vrijeme otkriju kod predškolacaodređeni talenti, pomoć u samorazvoju, samousavršavanju. Netko se zanima za matematiku, netko voli kemiju, biologiju, a neki dečki od malih nogu pokazuju interes za sport, razna putovanja.
Odgovorna zadaća roditelja, učitelja, je strpljenje i ljubav prema svojoj djeci. Neka djeca su prilično sramežljiva, pa im treba pronaći pristup, probuditi želju za natjecanjem.
Tijekom sastanka učiteljica poziva mame i tate da postanu aktivni sudionici igara koje imaju za cilj razvoj lijeve i desne hemisfere mozga.
Slične roditeljske sastanke možete održavati u srednjoj skupini vrtića. Kao zadatak učitelj nudi roditeljima vježbu „crtanje u zrcalu“. Na stol se stavlja prazan list papira, olovke se dijele. Mame (tate) trebale bi istovremeno objema rukama crtati zrcalno simetrična slova i crteže. U procesu izvođenja takve vježbe treba osjetiti opuštanje ruku i očiju, jer istovremeni rad obje hemisfere doprinosi učinkovitoj aktivnosti cijelog mozga.
Program ovakvih netradicionalnih roditeljskih sastanaka u srednjoj skupini vrtića može uključivati i igru "Prsten". Njegova je bit da morate brzo i naizmjenično razvrstati prste, kombinirajući palac s malim prstom, prstenjak, srednji i kažiprst u prsten. Tijekom zagrijavanja vježba se izvodi jednom rukom, zatim se uključuju obje ruke.
Rasprava o temi sastanka
Učiteljica nudi roditeljima zanimljivu priču. Na udaljenim otocima koji se nalaze u Tihom oceanu pojavio se dječak koji ima uspomene na genijalnog Mozarta. Kakva glazbena budućnost čeka bebu ako na otoku nema glazbenih instrumenata?
Znanstvenici su uspjeli dokazati da svaka aktivnost uključuje ovladavanje osobom s određenim kvalitetama. Oni pomažu nositi se s određenom aktivnošću, pokazuju uspjeh osobe u tom smjeru.
U psihologiji se takve kvalitete nazivaju individualne psihološke karakteristike. Sposobni ljudi odlikuju se brzinom svladavanja raznih vrsta aktivnosti, brzim postizanjem cilja.
Specifična darovitost
Sposobnosti se mogu smatrati složenom formacijom, koja uključuje ne samo različite psihološke procese, već i skladan razvoj osobnosti.
Općenito, oni omogućuju prilično lako i produktivno stjecanje znanja iz različitih područja djelovanja, što se naziva darovitost. Može se manifestirati u različitim područjima djelovanja:
- trening;
- intelektualac;
- umjetnički;
- kreativno;
- trening;
- komunikacijski;
- umjetnički.
Za razvoj određenih sposobnosti važno je stvoriti optimalne uvjete za dijete. Osjetljivo razdoblje je vrijeme maksimalnih mogućnosti za najbolji razvoj nekog dijela psihe.
Također, za formiranje darovitosti potrebna je ustrajnost, vještinakoncentrirajte se što je više moguće kako biste postigli svoj cilj.
Što se još može uključiti u roditeljski sastanak u vrtiću. Srednja skupina je odlično vrijeme za formiranje pozitivnog stava kod djece prema njihovim neobičnim sposobnostima, za traženje mehanizma za njihov razvoj i usavršavanje.
Kako bi se poboljšala darovitost, važno je djetetu dati slobodu u odabiru aktivnosti, izmjenjujući ih. Odrasli trebaju pružiti dobronamjernu i nenametljivu pomoć i podršku, ali ne i ograničavati samostalnost djece u rješavanju određenih problema, rješavanju nastalih sukoba.
U ogledni zapisnik roditeljskog sastanka u vrtiću nije potrebno uključiti cijeli tekst razgovora, možete se ograničiti samo na sažetak.
Korisne informacije
Učitelj nudi uvod u individualne karakteristike svake predškolske dobi na neobičan način. Roditeljima prisutnim na sastanku izdaje određene kartice koje ukazuju na psihičke i fizičke karakteristike djece:
- U ovoj dobi djeca vole slušati bajke.
- Do navršenih pet godina postoje razne pritužbe djece da druga djeca nepravilno rade određene zadatke i zadatke.
- U dobi od 4-5 godina, rast djeteta prestaje na razini od 4-5 centimetara godišnje.
- Do 5. godine važno je zaštititi dijete od ozbiljnog fizičkog napora koji dovodi do deformiteta kralježnice.
Broditeljske sastanke u mlađoj skupini vrtića korisno je uključiti i govor medicinskog radnika, dječjeg psihologa. Ne samo da će upoznati mame i tate s dobi i tjelesnim karakteristikama beba, već će i dati savjete o provođenju dijagnostičkih pretraga.
Učitelj može na sastanku s roditeljima reći o važnosti obavljanja jednostavnih fizičkih poslova, malih zadataka djece. Na primjer, beba može obrisati pod, obrisati prašinu ili usisati tepih u sobi.
Znanstvenici su ustanovili da je prvih pet godina života zlatno vrijeme za prepoznavanje i poboljšanje darovitosti. U dobi od 4-5 godina djeca uče poštivati starije, graditi odnose s vršnjacima, među njima se identificiraju vođe.
Roditelji također trebaju biti obaviješteni da je leća oka predškolske djece drugačijeg oblika od leće odrasle osobe. Zato je toliko važno obratiti pažnju na osvjetljenje radne površine, iza koje predškolac čita, crta, igra.
Da bi se dijete naučilo pravilima ponašanja, nije dovoljno samo reći im. Važno je da beba povremeno izvodi takve radnje, odnosno u praksi razrađuje primljene teorijske informacije. Tek s formiranjem vještina, vještina, njihovim razvojem, postupnim kompliciranjem, može se računati na postizanje zadatka.
Što je NLP
Zasebna tema za razgovor s roditeljima predškolske djece može biti razmatranje mehanizma neurolingvističkog programiranja.
S njim se možete riješiti značajnogemocionalni stres, poboljšati performanse, razviti mišljenje, formirati međuhemisferne veze. Učitelj traži od roditelja da izvedu vježbu. Dobivaju list papira sa slovima ruske abecede. Ispod svakog slova je naznačeno: L, P ili V. Gornje slovo se mora izgovoriti, L - podrazumijeva podizanje lijeve ruke ulijevo, a P - pomicanje desne ruke udesno, B - ovo je istovremeno podizanje ruke gore. Složenost vježbe leži u činjenici da se takve manipulacije moraju izvoditi istovremeno.
Na kraju
Svaki roditeljski sastanak organiziran za djecu predškolske dobi odgovoran je događaj za učitelja. Potrebna je preliminarna kvalitetna priprema, detaljna studija predmeta sastanka.
Na primjer, možete obratiti pozornost na analizu predmetno-razvojnog okruženja organiziranog u okviru predškolske obrazovne ustanove.
Prilikom vođenja razgovora na ovu temu, učiteljica govori o raspodjeli četiri glavna modula u predškolskoj obrazovnoj ustanovi: kućanstvo, igra, slobodna aktivnost, sigurnosni modul.
Standard predškolskog odgoja i obrazovanja uključuje zahtjeve za strukturu odgojno-obrazovnog programa, kao i uvjete za njihovu provedbu. Oni ukazuju na uvjete za provedbu programa, uključujući financijske, kadrovske, materijalno-tehničke. Na roditeljskim sastancima učitelj upoznaje roditelje sa sadržajem ovog dokumenta, prezentira prezentaciju o njegovoj provedbi u sklopu odgojno-obrazovnog programa.organizacije.